Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
31.08 16:28 - Чудодейната икона на Свети Теодор Тирон
Автор: georgihadjiyski Категория: Изкуство   
Прочетен: 362 Коментари: 0 Гласове:
3


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Чудодейната икона на Свети Теодор Тирон в черквата

„Свети Тодор Тирон” в село Драгушиново

 

 

 image
Иконата на Свети Теодор Тирон в черквата „Свети Тодор Тирон” в село Драгушиново

 



Касае се за една твърде интересна икона на Свети Теодор Тирон, която се намира в черквата „Свети Тодор Тирон” в село Драгушиново. Иконата е изографисана върху дървена чамова основа – залепени дъски, с размери – широчина 69 сантиметра и височина 91 сантиметра. Разположена е на първия, царски ред икони в иконостаса на черквата, от дясната страна на централната икона на Благославящия Христос с книгата и представя Свети Теодор Тирон като млад мъж – войн с брада и мустаци, държащ кръст и копие, облечен в типичните за римските легионери доспехи, върху които има златисточервено наметало, а от дясната му страна е изографисан щит върху който има човешка глава, наподобяващ сюжета за отрязаната глава на Свети Йоан Кръстител върху блюдото. Върху ореола, шлема и ръцете на изобразения светец е положен сребърен обков. В долния ляв ъгъл на иконата има надпис: „Помилуй Господи Николчо и Димитрия, приложили за вечно воспоменание.” Както повечето от изографисваните икони и стенописи през онази епоха, чиито творци са останали анонимни, не е ясно кой е художникът и на тази икона.

Понеже черквата е осветена през 1869 година, би могло да се предположи, че и иконата е изографисана някъде през този период. И макар, че иконата е реставрирана преди няколко десетилетия, а и иконостасът и нейната рамка са боядисани в по-ново време с доста неподходяща сива боя, тя все още е изключително въздействаща, при това с доказан чудодеен ефект.

Какво обаче прави тази икона уникална?

Преди всичко – самият начин на изобразяване на Свети Теодор Тирон – представен е като млад, жизнен, пълнокръвен, дори леко усмихващ се човек, в чийто образ биха могли да бъдат разпознати лица на тогавашни, а и на сегашни жители на Драгушиново, поради твърде реалистичното изографисване.

А това отдалечава в известна по-голяма или по-малка степен изографисания образ от определения в Ерминиите канон където, макар и пределно общо, е записано как трябва да бъде представян Свети Теодор Тирон: „Св. Теодор Тирон, млад, млада брада.” *

Наред с това, едно по-внимателно вглеждане в изографисаните икони на Свети Теодор Тирон по утвърдения канон и иконата на светеца в черквата в село Драгушиново, би разкрило и други отлики: На тази икона Свети Теодор Тирон е изобразен като държащ не само копие, което е разположено в лявата му ръка и върху лявото му рамо, но и кръст, който държи с дясната си ръка и лежи на дясното му рамо. Изключително интересно и несрещащо се никъде другаде – нито в икони, нито в стенописи, нито в гравюри, е и изображението в долната дясна страна на иконата на щита с човешката глава. По всяка вероятност това изображение е повлияно от доста популярния сред жителите на Драгушиново и околните населени места евангелски разказ за обезглавяването на Свети Йоан Кръстител и поднасянето на отрязаната му глава върху тепсия на наредилия екзекуцията еврейски цар Ирод и на неговата съпруга Иродиада и дъщеря ѝ Саломе, който разказ тук, в Самоковско, съществува в редица апокрифни версии – от уж обезглавяването и на Свети Иван Рилски и вземане на отрязаната глава с неговите собствени ръце и обикаляне на пещерата в Рила, където е живял, до обезглавяването на последния български цар на Второто българско царство – Иван Шишман и преданията за т.нар. „цареви кладенци”, бликнали по местата, където се е търкулнала тя и пръснати из Самоковско. При всички случаи точно тази част от изображението привлича и съсредоточава вниманието и насочва мисълта към преходността на телесното и болката, и вечността на следването на Божия промисъл и спасението.

Що се отнася до чудодейния ефект на тази икона – той е доказан с много примери от практиката…

 

-----------------------------------------------------------

* Източник: „Ерминия. Дичо Зограф”, изд. „Инле”, София, 2016, стр. 58

 

**********************************************

Галерия:

 

 image

Иконостасът в черквата „Свети Тодор Тирон” в село Драгушиново





image


image

image

image


image

Икони на Свети Теодор Тирон





image 

Икона на Свети Теодор Тирон и Свети Теодор Стратилат 



Гласувай:
3



Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: georgihadjiyski
Категория: Технологии
Прочетен: 2397387
Постинги: 393
Коментари: 556
Гласове: 3517
Архив
Календар
«  Септември, 2024  
ПВСЧПСН
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30